Poczujcie się jak w domu

Owszem, Polska ma problem z rasizmem wśród kibiców. Owszem, wszystkie pokazane przez BBC sceny są prawdziwe i można by ich znaleźć dużo więcej. Tyle że podobny film można by nakręcić w Anglii. Gdyby Jan Pospieszalski przypadkiem był z kamerą w Londynie podczas ubiegłorocznych zamieszek, mielibyśmy teraz niezły pojedynek na „dokumenty”.

Zanim zaczniemy komplikować rzeczy proste, to i owo wyjaśnijmy. „Panorama” to program śledczy, często jadący po bandzie, niestroniący od prowokacji dziennikarskiej, niekiedy naginający fakty do założonych tez i zapewne niebędący w stanie udowodnić swoich racji w sądzie (w ostatnich latach oglądałem kilka wydań o „brudnych sekretach futbolu”, czyli np. o przekrętach podczas handlu piłkarzami w angielskiej piłce i o korupcji w FIFA: szalenie efektownie podane, miały niewiele twardych dowodów). Nie powinno się przypisywać mu standardów, jakie zwykle kojarzymy z dziennikarstwem BBC. Ekipom pracującym dla „Panoramy” niewątpliwie wolno więcej niż reporterom World Service, w polskich telewizjach znajdziemy na pęczki podobnych programów, a przywołany tu już Jan Pospieszalski nie byłby przykładem najbardziej bulwersującym.

Czy to oznacza, że mogę wzruszyć ramionami albo napisać – jak zrobiłem to już przed czterema laty, przy okazji innego materiału BBC o polskim rasizmie – że „przyganiał kocioł garnkowi”? Wypomnieć Anglikom, że niedawny kapitan ich reprezentacji i kadrowicz na Euro John Terry ma sprawę karną w związku z zarzutami o rasizm właśnie? Że Chelsea czy Arsenal mimo wielu wysiłków wciąż nie potrafią wyperswadować swoim kibicom śpiewania „Spurs are on their way to Auschwitz”? Że policja brytyjska prowadziła sprawy przeciwko kilkunastu kibicom Tottenhamu właśnie po tym, jak z niewiarygodnym stężeniem nienawiści potraktowali odpytywanego skądinąd przez „Panoramę” Sola Campbella? Że gdyby puścić w TVP zapis kamer wewnętrznych ze stadionu Portsmouth, z października 2008, pokazujących ludzi śpiewających o angielskim obrońcy jako chorym psychicznie geju-nosicielu wirusa HIV, który oby wkrótce się powiesił, albo wręcz – wybaczcie – o „czarnym chciwcu z tyłkiem do wynajęcia”, to efekt byłby równie porażający, jak kadry z Krakowa, Warszawy czy Łodzi?

A może wystarczyłoby powiedzieć, jak polski minister spraw zagranicznych na Twitterze, że ambasada brytyjska nie odnotowała incydentów rasistowskich w Polsce wobec swoich obywateli w ostatnich osiemnastu miesiącach? Albo zacytować Kostka Geberta, wypowiadającego się dla BBC miesiąc wcześniej, że problem antysemityzmu w naszym kraju wcale nie jest większy niż na zachodzie Europy („W Polsce zawsze chodzę w jarmułce i nie mam kłopotów, a w Paryżu byłem z jej powodu obrażany”)? Przypomnieć, że z kolejnych badań socjologicznych wynika, iż poziom polskiej niechęci do innych nacji systematycznie się zmniejsza? Że przyjeżdżają tu turyści, że policja przygotowuje się do Euro wyłapując bandziorów (czy nie to samo robili i robią przed każdym kolejnym turniejem Brytyjczycy?)

Owszem, mam ogromną ochotę to zrobić – także dlatego, że ja również jestem dumny z faktu, jak w ostatnich latach zmieniła się Polska, jak głęboko i z otwartą przyłbicą dyskutowano w niej np. problem antysemityzmu. Jest tylko jeden szkopuł i napisałem o nim w pierwszych zdaniach: mamy problem z rasizmem wśród kibiców, a wszystkie pokazane przez BBC sceny, nawet jeśli wyrwane z dużo bardziej kolorowego tła, są prawdziwe. Od lat czytam publikowaną na łamach „Nigdy Więcej” rubrykę z mało efektownym tytułem i ponurą zawartością „Monitoring rasizmu i ksenofobii na stadionach i wokół polskiego sportu”. W ostatnim numerze mamy przegląd incydentów od Dundee i Gaziantep (chodzi o mecze wyjazdowe Śląska i Legii), przez Kościerzynę, Częstochowę, Gdynię, Rzeszów, Jasło, Iławę, Nowy Dwór Mazowiecki, Wrocław, Warszawę, Elbląg, Lublin, Olsztyn, Bełchatów, Białystok, Dębicę, Malbork, Lipsko, Szczecin, Adamowice, Toruń, Chorzów, Poznań, po Gorzów Wielkopolski… pięć bitych stron drobnym druczkiem. W tym sensie kluczem do wczorajszego filmu BBC wydaje mi się zdanie wypowiedziane w nim przez Jacka Purskiego podczas szkolenia dla wolontariuszy: „Jeżeli wy nie podejmiecie działania, działanie podejmie dziennikarz, który napisze, że w Polsce są sami rasiści”.

Na mojej półce, oprócz kolejnych numerów „Nigdy więcej”, stoi również broszura wydana przez Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, będąca analizą zachowań prokuratorów wobec zachowań antysemickich. Jej tytuł brzmi: „Przestępstwa nie stwierdzono”, a kluczowym pojęciem jest „znikoma szkodliwość społeczna”. Wściekły jestem, oglądając moje miasto przedstawione jako miasto rasistów, i doskonale rozumiem wszystkich tych, którzy w trosce o dobry wizerunek gospodarza Euro wysyłają teraz sprostowania do BBC. Ale pamiętam również Grzegorza Latę, który mówił po zwolnieniu Leo Beenhakkera, że „podaliśmy sobie ręce jak biali ludzie”, i w gruncie rzeczy czuję ulgę, że „Panorama” nie użyła tego jako kolejnego argumentu.

 

W Onet.pl: więcej o sporze wokół filmu BBC >>

105 komentarzy do “Poczujcie się jak w domu

 1. ~ret

  zaraz zaraz… przecież to w takich onetach, gw, tvnach czytamy zawsze, że w anglii sobie poradzono… To jak to jest? Niewygodne fakty w kontekście tzw. „kibolstwa” stają się prawdą i wyrocznią kiedy chodzi o słońce peru i jego folwark? Btw. pan „redaktor” niech się douczy zanim coś napisze – Legia dawno nie miała okazji wizytować Dundee. Na pewno nie w ostatnim roku.

  Odpowiedz
  1. ~olcia

   tak czy siak prawda czy nie to angole pokazali nagrywajac ten program ze maja fobie i sa rasistami w stosunku do wschodu jak to mowia zajrzyj do swojego ogródka a potem do sąsiada

   Odpowiedz
 2. ~wrednick

  A dlaczego ktoś ma mi mówić kogo mam lubić a kogo nie? Nie lubię pewnych nacji i nic tego nie zmieni!!!!

  Odpowiedz
   1. ~tak tak

    Dlaczego nazywasz go chorym człowiekiem. Ja też, niespecjalnie lubię np. Niemców za całokształt historii, i nic na to nie poradzę. Odnośnie rasizmu – przyjrzyj się ilu ciemnoskórych zjechało do Europy i chce żyć z zasiłków, bo nie mają ochoty do roboty. Im nie wystarcza już, że mają takie same prawa, oni chcą więcej, bo są kolorowi. To jest dopiero rasizm. Jak biały nazwie murzyna czarnuchem” to rasista, ale jak czarny białego „białasem” to po prostu określenie jego skóry.

    Odpowiedz
    1. ~taktak

     Ale on nic nie mówił o linczowaniu kogokolwiek. Wspomniał tylko, że nie lubi pewnych nacji i od razu przez bardzo – ale to bardzo tolerancyjnych – został zwymyślany. Trochę to dziwne. Jestem przeciwko karze śmierci, a kto jest za nią powinien zostać powieszony. Tak to wygląda w tym przypadku.

     Odpowiedz
   2. ~jasiu tabaka

    ja mysle,ze ty jestes chory i to serio,”poprawnosc wpajana przez lata zrobila swoje”ja tez nie lubie pewnych nacji za wiele rzeczy,zapach,sposob jedzenia,co jedza jak jedza jak sie zachowuja publicznie i wcale nie utozsamiam tego z rasizme poprostu nie lubie.Pewnieoni tez mnie za pewne rzeczy nie darza sympatia za podobne „spojrzenie”,mnie to „zwisa i im pewnie tez”zrozumiales,jak tak to znaczy,ze jeszcze cos z ciebie bedzie.

    Odpowiedz
   3. ~Michu

    Krytyka rasizmu i antysemityzmu to sztandarowe hasła poprawności politycznej. Prawda jest jednak taka, że nikt tego zjawiska ot tak nie wyruguje i na nic tu wzniosłe teksty o tolerancji. Zresztą, polityczne elity powoli same zauważają, że tak naprawdę multikulturowość w Europie się nie sprawdziła. Stwierdzono to już i w Angli i w Niemczech a we Francji, Sarkozy sam usuwał osiedla romskie. Obce nacje tworzą swoje własne getta i funkcjonują tam izolując się od reszty społeczeństwa, czesto też żyjąc na jego koszt, nie wykazując przy tym woli integracji. Ja sam przyznam że nie lubię Cyganów, bo po pierwsze są zupełnie obcy kulturowo, po drugie, kilka razy, na bezczelnego, okradli mój sklep. Za Żydami też delikatnie mówiąc nie przepadam, bo w moim odczuciu, są głównym powodem bliskowschodnich problemów. Ameryka natomiast to największy terrorysta świata i powód nieszczęścia tysięcy, czy też nawet milionów ludzi. Nikt mi nie nakaże nagle polubić ich, bo to po prostu bez sensu. Jak ktoś chce być lubiany i szanowany, musi sobie na to po prostu zasłużyć.

    Odpowiedz
   1. ~Klaksoner

    Niby czemu porównujesz to do prawa bycia głupcem ? Widać nigdy nie poznałeś żadnego obcokrajowca…typowe… Ja też nie lubię kilku nacji, ale ich toleruje i że niby jestem głupcem (a może chorym człowiekiem – patrz wcześniejszy komentarz) ? Typowe 'krzykarze’ internetowi, którym łatwo na forach się wypowiadać nie znając świata…heh

    Odpowiedz
  1. ~xXx

   A lub sobie kogo chcesz. Albo nie lub. mnie wystarczy jeśli nie będziesz agresywny wobec tych, których nie lubisz.Potrafisz? No to szacun!

   Odpowiedz
  2. ~Mr M

   Nikt ci nie mówi kogo masz lubić, ale twierdzi, że nielubienie ludzi ze względu na inny kolor skóry to po prostu głupota.

   Odpowiedz
   1. ~loki

    O gustach się nie dyskutuje. Pozwolisz, że ja będę decydował który odcień wolę. I nie, nie lubię wszystkich odcieni.Nic tego nie zmieni, a niemiły się zrobię gdy zacznę być zmuszany.

    Odpowiedz
    1. ~Mr M

     to nie jest kwestia gustu. Mylisz pojęcia „nie lubię” z „nie podoba mi się”. Jak twoja panna się kiepsko ubierze to powiesz jej nie lubię ciebie ?

     Odpowiedz
   2. ~Ot co

    Zabawna rzecz, ale tak twierdzą na ogół ci, którzy z „innymi kolorami skóry” nigdy nie mieli do czynienia.Mam znajomych w Anglii. Normalnych, porządnych ludzi, którzy wyjeżdżali tam pełni najlepszych chęci. I usłyszałem, że w Anglii człowiek staje się rasistą po dwóch tygodniach. Nie dlatego, że nagle wychodzi z niego diabeł, tylko dlatego, że z „kolorowymi” normalnie funkcjonować się nie da. Że owszem – zdarzają się porządne jednostki, ale generalnie to lepiej omijać ich szerokim łukiem.

    Odpowiedz
  3. ~ESC

   Lubi się kogoś nie za to jak wygląda jakiej jest nacji czy koloru skóry ale za to kim jest. Twoja logika jest mniej więcej taka…”Polak” kopie cię w pysk na ulicy a ty za to obwiniasz Żyda, który właśnie temu przywalił w łeb.

   Odpowiedz
   1. ~looki

    Oczywiście Ty wiesz najlepiej jaka jest moja logika i kogo lubię lub nie oraz za co.Twój tok rozumowania jest jedyny słuszny i dobry dla wszystkich.

    Odpowiedz
 3. ~papabear

  Jak biali ludzie, hmmm… Nie jestem obrońcą GL, ale doszukiwanie się wszędzie objawów ksenofobii, rasizmu, seksizmu i innych izmów prostą drogą prowadzi do wynaturzenia i ostrej reakcji obronnej. Nie ma Pan wrażenia, Panie Autorze, że w ten sposób uczestniczy Pan w wyścigu zbrojeń?

  Odpowiedz
  1. ~alasz

   Niekiedy jest tak śmiesznie że warto obejrzeć 😀 Zwłaszcza jak udowadnia zamach smoleński 😀 Swoja droga trochę się ogranicza, wszak jest jeszcze potwór z loch ness, yeti, wielka stopa, tajemniczy kryształowe czaszki. No ale może później się tym zajmie.

   Odpowiedz
 4. ~made in PL

  Fakt, że czytuje pan coś takiego jak „nigdy więcej” nie świadczy o panu najlepiej. W Polsce problemem nie jest rasizm ani antysemityzm, tylko antypolonizm uprawiany przez wielu polityków, dziennikarzy i tak zwane organizacje pozarządowe.

  Odpowiedz
 5. ~Ania

  TAK ! bronmy kiboli usprawiedliwiajmy przemoc ,bo gdzieś jest tak samo ?co to ma być ..Kibole są winni że mamy taką opinię i koniec zamknąc ten zwierzyniec…

  Odpowiedz
 6. ~bastian

  Antysemityzm czy ksenofobia to normalka. Na całym świecie. W większości krajów tępione i karane, ale obecne. Tacy są ludzie, taka ich natura. A tolerancja, to nie kochanie innych ras, czy nacji, ale pozwalanie im żyć i nie obrażanie. I jeśli wszyscy stosowali by tylko tolerancję w stopniu minimum, to nie było by takich scen.

  Odpowiedz
 7. ~zbyszek

  Nie ma co sie obrazac. Taka jest polska rzeczywistosc stadionowa. W Polsce nigdy na mecz ligowy nie pojde. Dziki zachod.

  Odpowiedz
 8. ~y

  W tekście zabrakło dwóch kluczowych słów : hipokryzja i manipulacja. Oczywiście, że w Polsce istnieje rasizm i antysemityzm, ale czy to jest powód, żeby nie krytykować programu, który udowadnia tezę, że w Polsce ich poziom jest szczególnie i rażąco wysoki? Czy do walki z tymi zjawiskami naprawdę niezbędny jest nam zmanipulowany materiał zrobiony przez zagraniczną stację? Co do meritum to polski „rasizm” w zasadzie nie istnieje, jeżli zaś chodzi o antysemityzm to sprowadza się on do traktowania słowa „Żyd” jak obelgi, co jest oczywiście naganne, ale z prawdziwym, zachodnioeuropejskim antysemityzmem nie ma nic wspólnego.

  Odpowiedz
  1. ~Wojtek

   To, że w Łodzi i Krakowie polscy kibce „przezywają się” od Żydów, to nie jest przecież żaden antysemityzm, bo kierujący epitety wie, że są adresowane do Polaków, a nie Żydów. Natomiast w polskiej ekstraklasie grało co najmniej rok trzech Żydów i żadnego antysemityzmu nie doświadczyli.Jedyny antysemityzm wobec Meliksona, to był antysemityzm wielu Żydów z Izraela, zajadle go atakujących tylko dlatego, że rozważał grę dla polskiej reprezentacji. Skoro antysemityzm to nienawiść wobec Żyda, to nienawiste teksty (zdrajcą go np. nazywano) pod adresem Meliksona ze strony wielu Żydów z Izraela na pewno były antysemityzmem. Gdyby zagrał dla Polski, mógłby go tam czekać lincz, słowny to na pewno.Ale o tym już antypolscy nikczemnicy i fałszerze faktów z BBC zachowali szmatławe milczenie …

   Odpowiedz
 9. ~dziaam

  Whoa, cóż za wysyp nowych nicków. Czyżby Cię zalinkowali na głównym onecie? Taki plus, że system komentowania działa chyba sprawnie ;)A na poważnie, +1 za ten tekst.

  Odpowiedz
 10. ~xyz29

  Racja – tyle ze roznica pomiedzy UK i Polska jest taka, ze tutaj sie za to kaze. Przyklad? Wlasnie jakas godzine temu zapadl wytrok w sprawie kobiety, ktora w metrze przez kilkanascie minut uzywala najgorszych rasistowskich wyzwisk pod adresem azjatyckiego wspolpasazera. Miala pecha ze ktos to sfilmowal komorka i wstawil na YouTube. Dostala 21 tygodni odsiadki – wg. prawa musi odsiedziec przynajmniej polowe.John Terry stracil na czas sledztwa opaske kapitana. Na Euro jedzie bo nie zapadl jeszcze wyrok, a przeciez istnieje zasada domniemania niewinnosci. Jesli sie okaze ze jest winny, to sie zalorze ze juz wiecej nie zagra w reprezentacji.Tak, tutaj jest problem rasizmu ALE SIE Z NIM OSTRO WALCZY!!! A w Polsce sie go ignoruje. W moim ukochanym, zabytkowym Krakowie ciezko znalesc kawalek muru nieozdobiony sloganami „Je*** Zydow”, „Cracowia Zydowia” itp. I ludzie juz sie przyzwyczaili – malo kogo to szokuje. Na tym polega rasizm – paru idiotow broi a reszta spokojnie to akceptuje. Ewentualnie Pan Senator kwituje wybryki kiboli, ze mecz to wyscigi Ascot.Tak, Panorama jezdzi po bandzie, czasami stosuje prowokacje, czasami podstep. Ale jesli chodzi o sytuacje w Polsce, to aby znalezc przyklady rasizmu to nie trzeba sie wysilac.I jeszcze jedno – bedac w Anglii na stadionach pilkarskich czuje sie po prostu bezpiecznie. Moge sie zrekasowac z piwkiem w plastikowym kubku, bo wiem ze nie dostane cegla w leb. Przychodza tu cale rodziny i tez kibicuja. Bardziej odpowiada mi to, niz to cos co w Polsce nazywa sie „meczowa oprawa” – banda debili z racami i flagani (czesto ze swastykami lub wylgarnymi haslami” klacymi na wszystkich. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. ~ciekawski

   sfastyki w oprawie polskich meczy są tolerowane? a na których stadionach ? bo jak żyje to nie widziałem sfastyki na polskim meczu.

   Odpowiedz
  2. ~Wojtek

   Do momentu, gdy w drużynie Cracovii będzie grać przynajmniej kilku Żydów, ty (jak i inni) jesteś kłamcą twierdząc, że tekst „Cracovia-Żydovia” jest antysemicki. Czasem polscy fani pod adresem policji, tak jak to kiedyś robili wobec MO, skandują „Gestapo”, podczas interwencji na przykład. Potrafią tak też robić fani czescy czy szwedzcy. Czy kiedykolwiek ktoś nazwał te okrzyki „antyniemieckimi”?? Nie, bo wiadomo, że to kierują Polacy (czy Czesi, Szwedzi) w stronę Polaków czy policjantów z wymienionych nacji.Tylko że co do antysemityzmu, jak widać, aby usłużyć żydowskim interesom, jest inna miarka. To pojęcie i oskarżenie o to – to bat, którym wali się, kogo popadnie pod jakimkolwiek pretekstem.

   Odpowiedz
   1. ~xyz29

    taak… A „jeb** Zydow” jest po prostu zacheta do dzikiej, nieokielznanej milosci fizycznej z potomkami Abrahama. Wez sie nie osmieszaj, bo piszesz bzdury. Crakowia Zydowia jest haslem antysemickim, poniewaz przyjelo sie ze „Zyd” jest w Polsce inwektywa. Oczywiscie, semantyka tego slowa zalezy od kontekstu, (co innego w wyrarzeniu „kuchnia zydowska” a co innego znaczy gdy zawolasz „ty Zydzie”) Jesli nazwiesz Zydem kogos kto nim nie jest, to ma to na celi zniewage. Tak sie po prostu przyjelo i wiekszosc to rozumie. Jesli nazwiesz z kolei kogos Finem czy Portugalczykiem, to popatrza siejedynie dziwnie, poniewaz owe narodowosci nie maja u nas pejoratywnych skojarzen.

    Odpowiedz
 11. ~romaszewski i inni

  w Polsce bandytyzm stadionowy ma się coraz lepiej min dlatego,że polityczne prostytutki wiadomej partii, robią ze społecznego marginesu PATRIOTÓW, a to tylko w celu najszybszego dorwania się do władzy.

  Odpowiedz
 12. ~jeden z wielu

  Pakistańczycy mówią na Polaków SUR – czyli świnia, bo mamy różową skórę, biali to angole. Polacy mówią na Pakistańczyków „pakole” , czasem „kupa” ze względu na ich kolor skóry.

  Odpowiedz
 13. ~ehhh

  Nie dać się angolom! Niech nie będą za cwani,przypomnieć w różnych Tv prasie raz jeszcze! Jak to angielka pobiła polkie! tylko za to, że słyszała rozmowe po polsku, przypomnieć im TO!

  Odpowiedz
 14. ~żaden kibic

  „ni go w pizę. ni w oko” jak mawia przysłowie. niby bronisz niby atakujesz. a prawda jest taka że Żyd w Paryżu w jarmułce to martwy Żyd. a w wielkiej Brytanii zakazano noszenia noży więc kibice noszą śrubokręty i nimi dźgają kogo popadnie. w Niemczech staraja się doliczyc ilu trupów maja na sumieniu neonaziści. z czym tu do Polszy.. no z czym?! ostatni zabity czarnoskóry w Polsce to zabity pod Stadionem dziesięciolecia w szarpaninie policyjnej.ile to było lat temu? dwa ? trzy? no z czym do ludzi?

  Odpowiedz
 15. ~Nowak

  `,, Zamordowano parę niemickich turystów w Warszawie´`http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/warszawa/zamordowano-pare-turystow-w-warszawie,1,5138121,wiadomosc.htmlWstyd i hanba, kolejna porażka Polski.

  Odpowiedz
  1. ~abc

   Przecież to był typowy mord rabunkowy. Co to ma do rasizmu ? Twoim zdaniem zabójstwa cudzoziemców mają miejsce tylko w Polsce, że piszesz o hańbie ?

   Odpowiedz
 16. ~rejwach

  panie Okoński, po co szukać w Anglii? kibice Beitaru Jerozolima z ukochanego kraju wysyłają swoich adwersarzy do Auschwitz. na płaszczyźnie codziennej przewodnicy wycieczek doradzają Polakom, aby nie odłączali się od grup na samodzielne zwiedzanie miasta, ponieważ przyjaźni Żydzi mogą ich zabić jako chrześcijan. pańscy ziomkowie robią Palestyńczykom Holocaust na Terytoriach Okupowanych – dziwne, że to pojęcie tak rzadko się teraz używa, prawda? Aha, i proszę jeszcze opisać różnice między „antysemityzmem” i „rasizmem” – bo takie rozróżnienie znajduje się w misji albo statucie pańskiego ukochanego Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. Szalom.

  Odpowiedz
 17. ~i więcej się wstydzić nie będziemy

  Polska to rasistowski kraj każdy to powie Polacy to rasiści ksenofoby i nieotwarci na coś co inne niż oni Pan szanowny premier tez taki jest jak i większość w naszym parlamencie Powinno się zacząć zmienić ustawodawstwo najpierw na przykład Anglia sobie poradziła bo każdy pojedynczy wybryk jest wyłapywany nakłada się na takiego niedorozwiniętego kibola kare pieniężną i kasa wszystko zmienia Tych idiotów trzeba karać pieniężnie za rasistowskie nazistowski i temu podobne wypowiedzi w końcu się to to wypleni i po kłopocie PIENIĄDZE TO WŁADZA

  Odpowiedz
  1. ~pozdrawiam:)

   Premier Tusk to rasista ksenofob i antysemita? a to ciekawe! widzisz smieciu… jak bym miał czas to bym cie podal do sądu. ale ciesz się polską gościnnością.

   Odpowiedz
 18. ~proste? Zürich

  A mnie zastanawia dlaczego nacjonalisci zydowscy sa az tak lubiani przez Tygodnik POwszechny? A swoja droga przeciez ta nagonka w BBC jest inspirowana przez syjonistow….

  Odpowiedz
 19. ~zdrowy rozum

  BBC nie atakuje Polski tylko stwierdza fakty. Nie ma co porównywać spraway Terrego czy innych piłkarzy. Gdyby w Polsce zaczęto skazywać ludzi za rasizm pół Polski by miało sprawy i pół Polski by siedziało. Ale u nas jest zacofanie, ksenofobia i nienawiść.

  Odpowiedz
 20. ~ytf

  Patriotyzm. Tak, chcę aby memu Narodowi żyło się lepiej we własnym kraju (tak, jak w mieszkaniu żyje rodzina) i nie chcę aby różnej maści przebierańcy, pod płaszczykiem „demokracji” i „tolerancji” przejęli władzę i „rząd dusz” (tak jak gość nie może rozpychać się w nieswoim domu). Współczesne „demokracje” doprowadziły do tego, że jedyną i ostateczną wartością jest pieniądz – można kupić każdy kawałek ziemi, a jej mieszkańców posłać na bruk. Jaki sens współcześnie mają rozgrywki międzynarodowe? Żadnego. Każdego można kupić – to tylko kwestia pieniędzy,w której drużynie zawodnik gra.

  Odpowiedz
 21. ~john

  bez sensu, oczywiście media wszystko starają się rozdmuchac, mam nadzięję, że ludzie już myślą i się nie dadzą wciągać w te brednie

  Odpowiedz
 22. ~ytf

  Patriotyzm. Tak, chcę aby memu Narodowi żyło się lepiej we własnym kraju (tak, jak w mieszkaniu żyje rodzina) i nie chcę aby różnej maści przebierańcy, pod płaszczykiem „demokracji” i „tolerancji” przejęli władzę i „rząd dusz” (tak jak gość nie może rozpychać się w nieswoim domu). Współczesne „demokracje” doprowadziły do tego, że jedyną i ostateczną wartością jest pieniądz – można kupić każdy kawałek ziemi, a jej mieszkańców posłać na bruk. Jaki sens współcześnie mają rozgrywki międzynarodowe? Żadnego. Każdego można kupić – to tylko kwestia pieniędzy,w której drużynie zawodnik gra.

  Odpowiedz
 23. Nota_bene

  Nasze media wcale nie są lepsze. Rzadko kiedy (osobiście widziałam tylko 1 taki artykuł 4-5 lat temu w Newsweek-u) pokazuje sie kibiców piłkarskich w dobrym świetle, opisując świetny doping, oprawy, wspaniałą atmosferę ligowych trybun, obecność na nich całych rodzin (zwłaszcza dzieci) czy wysoki poziom bezpieczeństwa. Od lat za to, jeśli pisze sie o kibicach piłkarskich, to tylko w momentach dla prawdziwych kibiców wstydliwych. Przy takim obrazie polskich trybun postronna osoba czy też TV-kibic musi odnieść mylne wrażenie, że na naszych stadionach jest skrajnie niebezpiecznie a obecność na stadionie graniczy z szaleństwem. Od lat jeżdżę z mężem na mecze Wisły na R22, od niedawna z 4-letnim synkiem i uważamy nasze wyjazdy za świetną frajdę. Od lat jednak osobu postronne pytają, czy się nie boimy.Wczorajszy film BBC nie jest pierwszym tego typu filmem tej stacji, pokazującym nasze stadiony jako bastiony bandytów i chuliganów. Szanuję BBC za inne, świetne filmy dokumntalne (np. Ewy Ewart), ale teraz zastanawiam się, czy obraz świata, jaki pokazuje BBC na pewno jest rzetelny? Jak jednak możemy wymagać rzetelności od innych, jesli sami rzetelni nie jesteśmy i obraz kibiców piłkarskich w naszych mediach wcale nie rózni się od ukazanego przez BBC.

  Odpowiedz
 24. ~Halina

  A ja nie lubię Grenlandczyków, ale nikt o tym nie napisze, bo to takie niemedialne (i banków światowych nie mają)Myślę, że wśród Żydów jest więcej osobników nienawidzących Polaków, niż wśród Polaków osób nienawidzących Żydów.

  Odpowiedz
 25. salvador_cerinza@vp.pl

  Medialna nagonka na Polskę trwa. Im bliżej do Euro, tym bardziej się rozkręca. Musimy bronić Polski atakując antypolaków i innych opluwaczy naszego kraju.

  Odpowiedz
  1. ~ja

   Witam. Kojarzę Pana z innych portali. Niestety, jak mamy bronić dobrego imienia Polskie skoro nawet autor tego bloga nabija się z ludzi żądających rzetelnego śledztwa w sprawie Smoleńska?

   Odpowiedz
 26. ~wrednick

  Nie lubię bo miałem z nimi dosyć długi kontakt. Powiedzcie mi jedną rzecz: dlaczego nikt nigdy nie wspomina o żółtych?Non stop gadka jest wokół czarnych,Arabów i Żydów. Dlaczego nikt nie mówi o żóltych że są tacy a tacy? Skoro jestem rasistą to ich też powinienem nie lubić prawda? Nic a nic do nich nie mam! Są naprawdę w porządku. Mam natomiast do białych inaczej,i całej reszty z którymi miałem kontakt i ich po prostu nie trawie,mam swoje powody. Nazwijcie mnie chorym,głupcem,idiotą…nie ma sprawy. Pytanie tylko ilu z Was miało z takimi ludźmi kontakt „na żywo” a ilu tylko w tv?

  Odpowiedz
 27. ~ww

  Mogłaby pokazać, ma do tego prawo. U nas problem niestety istnieje nie tylko wśród kiboli, ale i w całym społeczeństwie. I nie powinniśmy się obrażać za taką wypowiedź, ale przyznać się, że tak rzeczywiście jest. Chociażby czytając komentarze na Onecie, można powiedzieć, że to święta prawda. Nasz naród jest rasistowski i antysemicki. Osobna sprawa to kwestia rosnącego poparcia dla partii, która już nieraz podburzała polskich obywateli do nienawiści i wrogiego nastawienia wobec drugiego człowieka. Poza tym często można się zetknąć z ksenofobicznymi wypowiedziami, podejrzliwością czy to na ulicy czy na przystanku czy w przychodni. Prawda oczywiście w oczy kole, ale niestety sam nasz naród sobie na to zapracował.

  Odpowiedz
 28. ~Internautka

  Proszę Państwa za Polakami nikt się nie wstawi , bo i po co? Nie wyobrażam sobie , aby tak można było wypisywać o obywatelach innych państw w prasie polskiej. Grzmiałby ? to mało zaraz ktoś wypowiedziałby się w tej kwestii. Nasi Szanowni rodacy , majacy władzę nic nie powiedzą , nie chcą zrywać tkz.”dobrych stosunków” Szanowni Polacy, niestety nie mamy co liczyć na wstawiennictwo osób , które powinny szybko zareagować na takie ostro artykuły.

  Odpowiedz
 29. ~AZ

  Kocham angoli zwłaszcza za okazana nam pomoc w 1939 roku i za sprzedanie ruskim! Lubię jak nago biegają po rynku w Krakowie. To są wspaniali ludzie.

  Odpowiedz
 30. ~Jon Polock

  Rasizm ?? a co to takiego ?? chyba nie chcecie mi wmówić że tekst ” nie muzułmanie , nie mogą obejmować stanowisk , na których decyzje , mają wpływ na życie muzułmanów ” jest tekstem rasistowski !!! a to jest prawo islamu !!

  Odpowiedz
 31. ~kaha u.k.

  Nie sadze ze w U.K. nakrecono by taki sam material!!! Co to za bzdury??? Mieszkam tu od 10 lat i jest to nieprawda! Jest to najbardziej tolerancyjne miejsce na swiecie! Oczywiscie, ze znajduja sie odskocznie od normy, ale jesli tu nie mieszkasz to nie piszcie bzdur. Zycze Polsce takiej tolerancji…Niedoczekanie…

  Odpowiedz
  1. ~sędzią sądzący

   sądzić to ty se możesz…. właśnie nakręcono/napisano. więc twoje „sądzę” jest warte tyle co kupa mojego psa.

   Odpowiedz
  2. ~kaha u.k.

   jedyne nietolerancyjne osoby w u.k. to wlasnie Polacy. I kazdy to powie, przynosza wstyd na kazdym kroku – i wcale nie pracuja ciezko – sa leniwi i obchodza prace „na okolo”…

   Odpowiedz
 32. ~sarmata

  Za tzw.komuny nawet krzywe spojrzenie na Polaka ze strony imperialistów spotykało się z jednoznaczną,stanowczą odpowiedzią.Poprzewrotowe tałatajstwo i TW boją sie własnego cienia,nie tylko zawartościszpiegowskich archiwów.

  Odpowiedz
 33. ~Agencja Paprocka

  Zgadzam się z treścią tego artykułu bo jest merytoryczny a nie ignorancki jak program BBC Agencja Artystyczna Paprocka

  Odpowiedz
 34. ~amator

  Nie pozwalajmy zeby byle Anglik uczyl nas jak zyc!! To oni powinni uczyc sie od nas kultury! Kto nie wierzy to zapraszam na rynek Krakowski zobaczycie jak wyglada ta kultura w Angielskim wydaniu!!

  Odpowiedz
 35. ~Nika

  Oglądałam wczoraj ten „dokument” mimo, że nie jestem fanką footballu, to jednak zdecydowałam się go obejrzec ;( Dokument mnie zszokował stronniczością, a także tym, że dziennikarz pokazał zajścia na stadionach polskich i ukraińskich czarnoskórym piłkarzom angielskich drużyn i jeden z nich się wypowiedział, że odradza wyjazdu do takich miejsc fanom footballu, że jeżeli chcą obejrzec macz to niech to zrobią bezpiecznie w domach!!!!! Antyreklama Euro ma na celu zniechęcenie do wyjazdu do Europy, a poparcie Olimpiady w Londynie.

  Odpowiedz
 36. ~0lek

  A widzieliście mapę na początku reportażu? Polska graniczy z Austrią!! a nieco niżej leży… Jugosławia(!)

  Odpowiedz
 37. ~biala

  Mnie osobiscie w tym calym zamieszaniu najbardziej smieszy fakt ze niejaki Campbell smie wypowiadac sie na temat rasizmu w Polsce a nie zauwaza problemu rasizmu wobec bialych w Anglii.ciemnoskorzy mieszkancy londynu np(bo tu mieszkam i wiele juz widzialam) uwazaja ze ze wgledu na ich niewolnicza przeszlosc nalezy im sie teraz od zycia wiecej niz innym.Wystarczy ze dluzej na takiego patrzysz a juz oskarzaja cie o rasizm!Paranoja!Zreszta czym tu sie przejmowac.Campbell to w Anglii zadna ikona.Powszechnie jest uwazany za idiote a tymi wypowiedziami udowodnil ze jest nie tylko durniem ale i rasista wlasnie!

  Odpowiedz
 38. ~wrednick

  do kaha u.k.Gdzie Ty sie obracasz skoro mówisz że w UK nie ma rasistów?? Weź tylko podpytaj Angoli tak sam na sam to Ci powiedzą co myślą o tym jak daleko to wszystko zabrnęło i nie ma jak się z tego wycofać. Muzułmanie włażą im na łeb,policja nie ma prawa wejść z psem do podejrzanego domu muslim bo pies jest nieczysty,czarnego nie zaczepią bo zaraz podają ich o rasizm,Żydzi to samo. Jak zwrócisz uwagę komukowliek innemu niż biały to pierwsze co: jesteś rasistą! W autobusie jadą dzieci(czarne)u góry z tyłu,każde ma włączony telefon i z każdego naparza inna muza,zwróć uwagę że w autobusie nie wolno słuchać bez słuchawek…jesteś rasistą.Na chodniku otrzyj się o czarnego to pół godziny będzie strzepywał z rękawa niewidoczny bród. Rozmawiałem z Anglikami i 90% po cichu przyznała że ma tego dość. Ale głośno nikt nie powie bo to niepoprawne politycznie. Niedobrze mi się robi.

  Odpowiedz
 39. ~guru

  Niech nie przyjeżdżają Mniej będzie pijaków w Polsce. Anglicy wyrobili sobie markę w Polsce – pijanych i goniących z gołymi du.ami po mieście, sikających po bramach, chodnikach flejtuchów..

  Odpowiedz
 40. ~marik1234

  To jest tak ze sprzedali malo biletow i teraz sie beda tlumaczyc ze kibice nie przyjechali z obawy o swoje zycie a prawda jest taka ze nie maja kasy (Anglicy tak maja dlaczego Haye przegral z Kliczka – poniewaz bolal go palec u nogi) to wlasnie jest taki dziwny narod…..

  Odpowiedz
 41. ~Stanisław W.,dr

  Bardzo dobry komentarz. Spokojny, rzeczowy i udokumentwany.O roli prasy angielskiej można powiedzieć dużo więcej, jak np.pompowanie nienawiśći do kibiców włoskich(i vice versa)przed meczemna Heysel. Z kolei rząd angielski skrywa niewygodne dlań fakty z historii najnowszej. W stosunku do Polaków zawsze mieli co najmniej dystans, ale też wspierali zaborców w rozbiorach.Zachowanie niektórych mediów na Zachodzie,w związu z Euro skłania do supozycji, iz są tam ludzie, którzy pragną by \polakom i Ukraińcom się nie powiodło. Dlatego waro zchować zimną krew i odpowiednio szybko reagować. W stylu Waszego pisma.Posdrawiam. Dr SW(adres mailowy do wył. red.)

  Odpowiedz
 42. ~Stanisław W.,dr

  Bardzo dobry komentarz. Spokojny, rzeczowy i udokumentwany.O roli prasy angielskiej można powiedzieć dużo więcej, jak np.pompowanie nienawiśći do kibiców włoskich(i vice versa)przed meczemna Heysel. Z kolei rząd angielski skrywa niewygodne dlań fakty z historii najnowszej. W stosunku do Polaków zawsze mieli co najmniej dystans, ale też wspierali zaborców w rozbiorach.Zachowanie niektórych mediów na Zachodzie,w związu z Euro skłania do supozycji, iz są tam ludzie, którzy pragną by \polakom i Ukraińcom się nie powiodło. Dlatego waro zchować zimną krew i odpowiednio szybko reagować. W stylu Waszego pisma.Posdrawiam. Dr SW(adres mailowy do wył. red.)

  Odpowiedz
 43. ~karollo6

  dzisiaj przez ten switny program w pracy nazwali mnie i Polakow rasistami, nie wiek komu dziekowac???

  Odpowiedz
 44. ~RASSmusen

  NIEMAWIDZE WYBORCZEJ I JESTEM Z TEGO DUMNY !!!! JASNE !!ANGOLE- twórcy OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH – i tyle w temacie „cultury” brytoli !!

  Odpowiedz
 45. ~Polak

  To jest Angielska Polityka Ludzie.Oni za miesiąc maja Olimpiadę, chcą aby ludzie u nich kasę wydali a nie w Polsce.takie jakie Anglia ma zadłużenia finansowe to się wam w pale nie mieści, oni potrzebują zastrzyku gotówki wiec tworzą takie programy.Jak to się mówi „topiący się brzytwy chwyta”

  Odpowiedz
 46. ~Felice

  To jest Angielska Polityka Ludzie.Oni za miesiąc maja Olimpiadę, chcą aby ludzie u nich kasę wydali a nie w Polsce.takie jakie Anglia ma zadłużenia finansowe to się wam w pale nie mieści, oni potrzebują zastrzyku gotówki wiec tworzą takie programy.Jak to się mówi „topiący się brzytwy chwyta”

  Odpowiedz
 47. ~H

  Poczytajcie sobie o czarnym rasizmie. Jak to czarni zabijają białych o wiele częściej niż na odwrót

  Odpowiedz
 48. ~anna

  Panorama przedstawila tylko co nagrali, a to ze polacy na stadionach zachowywali sie jak zwierzeta, to juz ich zasluga. John Terry zostal pozbawiony pozycji kapitana po tym jak zwymyslal A.Ferdinanda, a polacy przymykaja oko na rasizm.

  Odpowiedz
 49. ~huhaha

  u nas w 30 tys mieści przyjechali Wietnamcy koszulki sprzedawać, dostali takiego kopa że ledwo uciekli a krok za odrą w Seelow Turcy i Wietnamcy są stałym krajobrazem.Turek też przyjechał kebaby sprzedać,jak młodzież około 20 latków ich wzywali od wszystkiego , tego nie dało się słuchać.trzeba z tego wyciągnąc wniosku anie obrażać się zwiń

  Odpowiedz
 50. ~chaim

  Ale żydzi z TP robią tylko taką zasłonę dymną, że to niby tak „dbają” o polski wizerunek ale tak na prawdę podpisują się w całej rozciągłości pod tymi sformułowaniami i co więcej dolewają oliwy do ognia nie wierze żadnemu TP czy GW czy TVN24 to są media, które w maksymalny sposób nas prowokują, donoszą na nas i potem opluwają bo im zależy by w Polsce był ten ich wyimaginowany „antysemityzm” w wiadomym celu

  Odpowiedz
 51. ~GLIWICE!!!!!!!!!!!!!!!

  skoro anglia tak chce to bedzie tak mieć sami sobie scenariusz napisali ku** jeb*** haha… oni boją sie nas bo właśnie nadszedł nasz czas… PIŁKA NOŻNA DLA KIBICÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 52. ~sas

  W tym przypadku „nie będący” oddzielnie.Będę upierdliwy, bo co innego imieniny u cioci, a co innego tekst, który idzie w eter. Ten tekst jest OPINIOTWÓRCZY.Co do meritum sprawy, to się zgadzam z autorem.

  Odpowiedz
 53. ~OLE

  ANGOLE 400 LAT MORDOWALI SPRZEDAWALI MURZYNKI BAMBO I YETAZ NA POLSKE SIE UWZIELI! WSZYSCY NIENAWIDZA ANGOLI NA CALYMS WIECIE BO SA DWULICOWI

  Odpowiedz
 54. ~dziam

  panu okonski to smieszny gosc – mysli ze jest prawie jak amator dziennikarz a tak na prawde rozczytuje sie w gazetach Polskich takich JAK TYYGODNIK POWSZECHNY CZY GAZETA WYBORCZA oraz POLITYKA WPROST NEWSWEEKE które z dzienikarstwem nie maja wiele wspólnego jak juz to z propaganda – przykłady moge wymieniac bez konca! a nieudane porównanie do Janka Pospieszalskiego swiadczy o tym ze jego programów pan nie oglada tylko powtarza po szechterze i urbanie. Zapewne jest pan jednym z tych ktory dumnie glosuje na mniejsze zlo wybierajac Platforme mówiac przy tym ze jego wybór nie jest zmanipulowany pffff Chroń nas Boze od takich miernot dziennikarskich!

  Odpowiedz
 55. ~Sabix

  Ludzie przecież tu chodzi tylko o pieniądze!!! Anglicy próbują obrzydzić Euro bo w Londynie zaczynają się niedługo igrzyska… Jest to celowe działanie na niekorzyść Polski i Ukrainy aby zniechęcić kibiców do wyjazdu na Euro bo przeciętny człowiek możne pozwolić sobie na jedną taka imprezę w roku.

  Odpowiedz
 56. ~oblomoff

  BBC nakręciło paszkwil i trudno nie odnieść wrażenia, że jest to element czarnego PR-u, który ma zdyskredytować Euro, przestraszyć potencjalnych kibiców, by ci zastanowili się dwa razy, zanim zdecydują się wydać swoje zaskórniaki na survival w Europie Wschodniej. Czy ma to jakiś związek z faktem, że tuż po Euro Londyn organizuje olimpiadę? Moim zdaniem ma, zwłaszcza w czasach, gdy zasadniczo Europejczykom się nie przelewa. Bo straszenie polskim kibolem potencjalnych kibiców z innych krajów nie ma najmniejszego sensu – Euro nie jest imprezą dla kibola, zresztą kibole tę imprezę ignorują; Euro zorganizowane jest dla klasy średniej, które traktuje futbol jak rozrywkę, emocjonującą, rzecz jasna, ale jednak tylko rozrywkę. (gdyby ktoś miał ochotę na ciąg dalszy na ten temat, to zapraszam tutaj: http://zglowki.wordpress.com/2012/05/29/rodacy-why/ )To nie znaczy, że ten pseudodokument nie mówi czegoś o mentalności polskiego kibolstwa i – być może – o mentalności jakiejś (pytanie – jakiej?) części naszego społeczeństwa. Jestem z Łodzi i naprawdę nie trzeba wiele wysiłku, by zaobserwować tu objawy antysemityzmu – to zwykle antysemityzm bezrefleksyjny, rytualny, może nawet nieświadomy, ale jednak antysemityzm. Nie chodzi wyłącznie o antysemickie przyśpiewki kiboli i napisy, które pojawiają się tu na murach częściej niż w jakimkolwiek innym mieście, ale i o to, jak głęboko takie uprzedzenia tkwią w świadomości mieszkańców.I dlatego NAJWIĘKSZYM problemem nie jest moim zdaniem ta ekstremalna w końcu grupka kiboli (na marginesie społeczeństwa zawsze jakieś ekstremum się wylęgnie), ale tolerancja dla rasistowskich i antysemickich zachowań ze strony instytucji, które powinny je piętnować – sądy, ale i kluby, które w imię niewchodzenia z zwadę z kibolami tolerują podobne zachowania.

  Odpowiedz
 57. ~Kibic won z rasistami

  Prawda boli tak niestety jest jak pokazał reportaż BBC.Nie ma co mówić o przesadzie, bo zabrakło w nim wiele innych wybryków ciemnej masy rasistów i kiboli.Dzicz powinna siedzieć w więzieniu.ale skoro PZPN pochwala rasizm,to tak jest.Przypominam ,że jest przepis UEFA nakazujący przerwanie meczu definitywnie gdy są rasistowskie hasła na trybunach(Kraków,Warszawa…Poznań…).Jednak PZPN nie stosuje się do przepisów UEFA w tym wypadku,stosuje się jedynie wtedy do przepisów UEFA,gdy rząd zawiesza związek.Dlatego trzeba wyplenić rasistów na czele polskiej piłki, a na debilów rasistów z trybun policja ma przepisy w KK,ale czemu nie działa tego nie wie nikt.Pozdrawiam Michała

  Odpowiedz
 58. ~Sławek

  PANIE OKOŃSKI – mógłby Pan nie politykować? Nabijanie się z J. Pośpieszalskiego jest zwykłym buractwem i ignorancją. Widzimy dla kogo Pan pisze i to wystarczy. Uważa Pan, że śledztwo smoleńskie było dobrze przeprowadzone? Że nie powinno się wyciągnąć konsekwencji wobec ludzi odpowiedzialnych ze ten lot i za spapranie śledztwa? Olewanie wszystkich i wszystkiego przez nasz rząd, co pokazuje J.Pośpieszalskiego nie jest dla Pana irytujące? Ja od 10.04.2010 budzę się z uczuciem, że ktoś dał mi w pysk, a Pan się nabija z ludzi którzy coś robią w kierunku wyjaśnienia tej sprawy. Rozczarował mnie Pan po całości takim zachowaniem…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *